“Тибет мода” од септембра у Ћуприји

Велики дан за Ћуприју: Потписан уговор између општине Ћуприја и власника турске компаније “Тибет мода” о закупу хале и пословне зграде некадашње штампарије “Младост”. 

“Ово је велики дан за Ћуприју, ово је почетак оног за шта смо радили у претходном периоду – оживљавање индустрије у нашем граду”, рекао је Нинослав Ерић, председник Општине Ћуприја, на конференцији за новинаре која је уприличена нетом после потписивања уговора о закупу хале и управне зграде негдашње штампарије “Младост”. Ерић је потом истакао важност ове инвестиције турске компаније ЦЦМ, која у Србији послује под именом “Тибет мода”, и додао:

Ми смо у претходном периоду покушавали да нађемо инвеститоре који хоће да запосле наше грађане и проналазили смо начине на који би ти инвеститори дошли у наш град. Један од тих начина је и понуда локација које смо желели да оживимо, а таква локација је и простор где се некада налазило Графичко предузеће “Младост”. Уговор о закупу објеката које смо ми као општина купили из стечаја је сада потписан, и морам да вам кажем да је то веома позитивно за све Ћупричане јер су овде дошли инвеститори којима су радници најважнији. Наиме, како су ми рекли и господин Акурт и господин Сенгул, власници “Тибет моде”, њима је најважније да не разговарају са машинама него са радницима”.

Ерић је новинарима открио да је Ћуприја у довођењу “Тибет моде” имала највећу конкуренцију у Лесковцу и Крушевцу, али “су инвеститори схватили да је Ћуприја право место за њих”. Први човек ћупријске општине посебно је истакао да “турски инвеститори нису узели ни динар од средстава за субвенције – ни од Општине ни од Владе Републике Србије”.

– Рекли су ми да желе да инвестирају само оно што имају у џепу” – закључио је Ерић, захваливши се власницима ЦЦМ што су се одлучили да инсталирају велики производни погон баш у Ћуприји.

                  Велики дан за Ћуприју

Искреним речима захвалности целој општини Ћуприја и Влади Србије на, како је рекао, “труду и подршци које су су нам дали”, своје обраћање бројним новинарима у згради Скупштине општине Ћуприја отпочео је Бурак Галип Акурт, један од власника турске компаније ЦЦМ, који је обелоданио главне елементе ћупријског пројекта.

“Ми тренутно имамо трогодишњи пројекат у Ћуприји. До сада су све припреме обављене за инсталирање опреме која се већ налази у камионима на граници. Садашња вредност пројекта, односно инвестиције је 1.000.000 евра, и ми идемо ка томе да будемо велики играч у српској текстилној индустрији”, рекао је Акурт и истакао како је крај идућег месеца реалан рок за покретање производње у фабрици “Тибет моде” у Ћуприји, када би одавде требало да крену и први одевни предмети на тржиште Велике Британије.

Иначе, и Акурт и Сенгул, сувласници “Тибет моде”, изразили су задовољство што су постали део ћупријске заједнице и изнели процене по којима ће у граду на ушћу Раванице у Мораву имати успешан бизнис. Да би то остварили, могло је да се чује, биће им потребни задовољни радници који ће “бити научени да гледају моду, да стварају моду и да управљају у овој индустрији”. С тим у вези, интервјуи са потенцијалним упосленицима почели су у понедељак а да кандидата не мањка, говоре и подаци према којима је око 750 људи заинтересовано за рад у ћупријској фабрици фирме “Тибет мода”. Како сазнајемо, на конкурс Националне службе за запошљавање углавном су се јавили житељи општине Ћуприја и других места Поморавског округа, али је занимљиво да своје радно место у “Тибет моди” траже и незапослени из Крагујевца, Ниша па чак и Београда.

Подсетимо, ЦЦМ је породична компанија која је основана пре 25 година, специјализована је за производњу ткане одеће и одеће меког ткања и превасходно је оријентисана ка тржишту Велике Британије. Иначе, можда и сам конкурс прецизније открива шта ће се од септембра у Ћуприји производити јер су у њему тражени радници за кројење и шивење одеће стандардних величина, женске пословне одеће, одеће за сваки дан, али и високо вредне модне одеће.

СТИЖУ И КИНЕЗИ

Председник Ерић је на конференцији за медије саопштио како ће у Ћуприји ускоро почети производња фибер влакна, што ће бити једна кинеска инвестиција. – Првог дана августа кинеска фирма “Џаст ду фајбер” закупила је 5.700 квадрата од “Царичиног града” (некадашњи “Инграп”, прим. аутора). На овој локацији ће се производити влакна за текстилну индустрију, а вредност инвестиције је 5.000.000 евра. У првој фази у компанији “Џаст ду фајбер” радиће 70 људи, док ће у другој фази кинески инвеститор саградити фабрику у нашој гринфилд зони – истакао је Ерић.