– Дошло је време да се ради тимски, да се сагледа шта привреда тражи, шта су потребе локалне самоуправе, а шта образовање може и треба да пружи – рекао је у Ћуприји министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић на отварању Регионалног сајма образовања НОУ фест.
Основна идеја Регионалног сајма образовања „НОУ фест“ је популаризација и представљање научних институција и достигнућа, као и да се ученицима завршних разреда основних и средњих школа пруже детаљне информације о факултетима и средњим школама у Србији, а како је председник општине Ћуприја Нинослав Ерић истакао на састанку са министром Шарчевићем, образовање је један од стубова развоја општине Ћуприја.
– Када смо 2013. године преузели одговорност у општини Ћуприја, школски објекти су буквално прокишњавали. Поносан сам на чињеницу да смо од 2013. године до данас санирали све објекте. Сада желимо да Ћуприја постане регионални образовни центар за младе таленте у оквиру природних наука, јер имамо добру основу – имали смо и имамо пројекте са Вортоном и Универзитетом Колумбија – а имамо и Регионални сајам науке, образовања и уметности „НОУ фест“ – подвукао је председник Ерић.
Министар Шарчевић је после састанка са челницима ћупријске локалне самоуправе био сагласан да Србији треба више центара за младе таленте, али је нагласио да се идеја центра мора добро осмислити, „да буде иновативан и другачији од постојећих“.
– Оно што Ћуприја нуди су историјско благо из римског и келтског периода, а и низ других ствари. Сама Ћуприја треба да осмисли све те области које би биле препознатљиве. Већ има једну уметнички добро препознатљиву црту, тако да мене имају за савезника – рекао је министар Младен Шарчевић на конференцији за новинаре, која је уприличена након састанка делегације министарства и представника општине Ћуприја.
Једна од тема састанка министра са представницима локалне самоуправе било је и дуално образовање, које је, чини се, у фокусу неколико министарстава актуелне Владе Републике Србије. Тако је овај начин образовања – уско повезан са самом привредом – био и у агенди Регионалног сајма науке, образовања и уметности, па је саветница министра Габријела Грујић већ првог дана манифестације одржала предавање о новом моделу дуалног и предузетничког образовања. Она је том приликом указала на чињеницу да је 12 привредних субјеката из Ћуприје и окружења – 10 домаћих и по један инвестиран из Кине и Турске – заинтересовано за нове образовне, дуалне профиле.
Сајам је ове године био препознат као место на ком сте морали да будете, уколико се бавите образовањем. Тако је своје програме на Петом регионалном сајму презентовало 26 високошколских установа из целе Србије, али је посебну пажњу другог дана манифстације привукао Институ за нуклеарне науке „Винча“, „стара дама у најбољим годинама“, како то неко на сајму добро примети. Ипак, новину у садржају „НОУ феста“ ове године представљао Сајам запошљавања, организован у сарадњи са Националном службом за запошљавање, уз учешће 24 послодавца из Ћуприје, који су изразили потребу за 135 нових радника. Уз „Тибет моду“, која је потраживала чак 50 шивача конфекције, највише радника, њих 20 за производњу, тражио је већ познати „Стандард Фурничр Сербиа“, „ИН Група Ђорђевић“ 11 и ДПП „План“ осам. Како смо сазнали, међу незапосленима који су на Сајму запошљавања покушали да реше свој радни статус, највише је било оних саобраћајне струке, а да се не сведе све на радно интензивне послове, побринули су се послодавци који су исказали интересовање за инжењерима архикетуре и машинства, али и за увек траженим инжењерима електротехнике.
Иначе, током посете Ћуприји министар је – осим општину и Високу медицинску школу, која је и ове године била домаћин „НОУ феста“ – обишао и бисер Ћуприје: Школу за музичке таленте. Ова школа је јединствена васпитно-образовна установа, која за циљ има да у што млађем узрасту открије и прихвати музички обдарену децу, пружајући им најоптималније услове за праћење и развој њихових музичких потенцијала.
НОУ фест – један од најбољих сајмова образовања
Пратећи програм овогодишњег „НОУ феста“ био је изузетно квалитетан и шаренолик: од предавања о открићима у ЦЕРН-у и о чудесним случајевима у неуробиологији, па до предавања „Књижевност и рокенрол“. Зато и не чуди исказ професора Дарка Миљанића, једног од оснивача „НОУ феста“, да је овогодишњи ћупријски сајам по много чему надмашио и Сајам образовања „Путокази“, који је недавно одржан у Новом Саду.